سرعت گرفتن اینترنت با موبایل

سرعت گرفتن اینترنت با موبایل
راه‌حل‌های مختلفی برای بالا‌بردن سرعت کارکرد در شبکه‌های موبایل وجود دارد، که در اینجا به بررسی تعدادی از این راهکارها می‌پردازیم. برای به دست آوردن سرعت‌های بسیار بالا هنگام آپلود و دانلود‌، اپراتور‌های موبایل درصدد هستند از یک‌سری فناوری‌های بسیار جدید و پیشرفته برای این منظور استفاده کنند، که هم برای شبکه‌های HSPA و هم برای LTE می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. به صورت کلی می‌توان گفت سرعت این جابه‌جایی به نحوه انتقال اطلاعات میان مرکز اصلی سرویس دهی و بقیه ایستگاه‌ها در طول مسیر حرکت فرکانس بستگی دارد. همین موضوع، کم و زیاد بودن حجم اطلاعات جابه‌جا شده را تعیین می‌کند.

در حقیقت با استفاده از فناوری‌های بالا برنده سرعت جابه‌جایی در شبکه‌های موبایل، بیشتر فشار روی باتری تبلت یا موبایل‌تان خواهد بود؛ زیرا عمده انرژی لازم برای این افزایش سرعت از طریق این منابع تامین می‌شود. یکی دیگر از قسمت‌هایی که درست کارکردنشان روی سرعت جابه‌جایی اطلاعات تاثیر زیادی می‌گذارد، آنتن مرتبط با موبایل است. هر قدر موبایل‌تان در ناحیه پر آنتن قرار گیرد به همان میزان شما می‌توانید با سرعت بیشتری کارهایتان را انجام دهید.

استفاده از چند آنتن در آن واحد

یکی از مهم‌‌ترین تکنولوژی‌هایی که می‌توان با کمک آن از چند آنتن در آن واحد استفاده کرد و از طریق آنها اطلاعات مورد نظر را جابه‌جا کرد، فناوری (MIMO (Multiple Input Multiple Output است. با استفاده از میمو شما در هسته مرکزی شبکه و روی موبایل‌تان از چند آنتن برای ارسال داده‌هایتان کمک می‌گیرید، این فناوری به صورت غیرقابل باور سرعت این نقل و انتقال را بالا می‌برد.

تعداد آنتن‌هایی که در شبکه‌های LTE به کار می‌آید حدود دو آنتن برای هر جابه‌جایی است، در حالی که دیگر شبکه‌ها ابتدا از چهار آنتن برای شروع کار جابه‌جایی استفاده می‌کنند و پس از آن مرحله تعداد آنتن‌ها را به هشت آنتن افزایش می‌دهند. با افزایش تعداد آنتن‌های مورد استفاده در مرحله جابه‌جایی اطلاعات، سرعت شبکه به یک گیگابایت در ثانیه خواهد رسید.

این فناوری هم مانند هر مورد مشابه دیگری دارای یک‌سری مشکلات است. جادادن تمام آنتن‌های استفاده شده روی موبایل یکی از مهم‌ترین آنهاست؛ زیرا خود موبایل هم باید بتواند تمام آنتن‌های مورد استفاده توسط شبکه را به همراه داشته باشد. در غیر این صورت استفاده از تعداد آنتن‌های زیاد چندان که باید به کار نخواهد آمد.

استفاده از آنتن‌های متفاوت در قسمت Uplink

یکی از بارز‌ترین شاخص‌های شبکه‌های مختلف موبایل، سرعت دانلود اطلاعات در آنهاست. هر چه سرعت انجام این کار در شبکه بیشتر باشد، کیفیت کار شما بیشتر خواهد بود. البته در حال حاضر شاخص دیگری برای ارزیابی کیفیت شبکه به این شاخص اضافه شده و آن هم سرعت آپلود‌کردن اطلاعات کاربران در سرویس‌های مختلفی چون سرویس‌های cloud است. با استفاده از این سرویس جدید تمام کاربران موبایل اطلاعات خصوصی‌شان چون عکس و... را از طریق شبکه به دیگر کاربران ارسال می‌کنند.

خوشبختانه با استفاده از فناوری Uplink Transmit Diversity کاربران می‌توانند با کمک گرفتن از دو آنتن در آن واحد، داده‌هایشان را به شبکه ارسال کنند، که همین کار سه مزیت را برایشان در پی خواهد داشت؛ اولین مزیت بالا رفتن کیفیت Uplink در شبکه است، دومین نکته مثبت آن بالا رفتن سرعت این جابه‌جایی و در نهایت صرفه‌جویی در استفاده از باتری موبایل است.

تنها با استفاده از دو آنتن هنگام ارسال اطلاعات از موبایل به شبکه اصلی می‌توانید تمام این تغییرات را ایجاد کنید.

استفاده از بسامد‌ فرکانس‌های مختلف

تعداد بسامدهایی که توسط شبکه‌های موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرد تا داده‌ها را جابه‌جا کند و سرعت جابه‌جایی اطلاعات، با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند؛ یعنی هر قدر تعداد بسامد‌هایی که شبکه برای جابه‌جا‌کردن اطلاعات‌تان مورد استفاده قرار می‌دهد بیشتر باشد، داده‌هایتان سریع‌تر به مقصد مورد نظر خواهد رسید و هر قدر کمتر باشد زمان بیشتری برای این جابه‌جایی صرف خواهد شد (زمان بیشتری برای این جابه‌جایی لازم است).

البته مشکل این فناوری در محدودیت تعداد بسامد‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا در حالت کلی تعداد بسامد‌های مورد استفاده بسیار کم و محدود است. به همین منظور فناوری‌ای طراحی شده که تعدادی از فرکانس‌ها را به صورت دسته‌ای تقسیم و از آنها به عنوان یک data link واحد استفاده می‌کند. به همین منظور ابتدا از فرکانس‌هایی که در نزدیکی یکدیگر قرار دارند استفاده می‌شود، ولی با گذشت زمان هر فرکانس از هر جایی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

دانلود اطلاعات از دو منبع

Multiflow در حقیقت فناوری استفاده از چند منبع در آن واحد برای دسترسی به اطلاعات است، که به موبایل‌ها این امکان را می‌دهد در ناحیه مرزی آنتن دهی شبکه موبایل قرار گیرید تا هم به شبکه مربوط به خودتان متصل شوید و هم به شبکه موبایلی که در همسایگی‌تان قرار دارد. با این کار شما به عنوان کاربر می‌توانید اطلاعات مورد نظر‌تان را از هر دو شبکه موجود دریافت یا دانلود کنید.

در عمل با کمک این فناوری، منبعی که شما به عنوان کاربر از آن تغذیه می‌کنید، دو برابر حالت قبل از آن خواهد شد، که این به معنی دو برابر شدن سرعت دستیابی به اطلاعات مورد نظر‌تان است.

Wi-Fi بهتر

یکی دیگر از راه‌حل‌هایی که شبکه‌های مختلف موبایل برای بالا‌بردن ظرفیت offload اطلاعات‌شان روی شبکه مورد استفاده قرار می‌دهند، به کار‌بردن Wi-Fi در شبکه است، که این کار، کارایی شبکه را بسیار بالا می‌برد. هدف اصلی این فناوری، اتصال خودکار به شبکه‌های با کیفیت بیشتر است.

به همین منظور شما به عنوان کاربر از طریق سیمکارت موبایل‌تان را به مرکز اصلی معرفی می‌کنید، دقیقا مشابه معرفی خودتان به شبکه‌های معمولی موبایل. پس از آن موبایل‌های مورد تائید می‌توانند به آسانی به جستجوی شبکه‌های وای فای بپردازند و با استفاده از این شبکه‌ها تمام کارهای مورد نظرشان را انجام دهند.

استفاده از سلول‌های مخلوط

در این فناوری شما از سلول‌های کوچک و بزرگ برای جابه‌جایی اطلاعات‌تان استفاده می‌کنید. در حقیقت این فناوری برای مواقعی کاربرد دارد که تعداد کاربران استفاده از شبکه زیاد هستند و هر کدام برای جابه‌جایی اطلاعات مورد نظر خود به بسامد متفاوتی نیاز دارد، پس از کانال‌های متفاوتی برای ارسال اطلاعات مورد نظر برای دانلود و از کانال‌های دیگری هم برای دریافت اطلاعات آپلودی مورد نظر استفاده می‌شود.

/ 0 نظر / 61 بازدید