قوانین فیزیک، راز وارونگی تصاویر در آینه را فاش می‌کند

عجیب اما واقعی
قوانین فیزیک، راز وارونگی تصاویر در آینه را فاش می‌کند
اگر نوشته‌ای را مقابل آینه قرار دهید، انعکاس تصویر این نوشته موجب می‌شود متن نوشته روی آینه به صورت وارونه جانبی به نمایش درآید، اما این تنها واژه‌ها و کلمات نیستند که مقابل آینه به صورت وارونه به نمایش درمی‌آیند، بلکه انعکاس هر آنچه در مقابل آینه قرار می‌گیرد دارای ویژگی وارونگی جانبی است، اما ممکن است شما با آنچه گفته شد موافق نباشید؛ چراکه بر این باور هستید اگر درحالی که در مقابل آینه ایستاده‌اید، دست راست‌تان را بالا ببرید، تصویری از خودتان را در آینه می‌بینید که درست مانند خود شما دست راستش را بالا برده است، اما فکر می‌کنید واقعا همین‌طور است؟

اغلب افراد بین آنچه ریاضیدانان تحت عنوان انعکاس از آن نام می‌برند با آنچه از آن تعبیر می‌شود دچار اشتباه و سردرگمی می‌شوند. فرض کنید فردی مانند دوقلوی همسانتان در مقابل شما ایستاده است و هرکاری که شما انجام بدهید او نیز انجام دهد. شما دست راست‌تان را بلند می‌کنید او نیز دست راستش را بلند می‌کند. اگرچه او دست راستش را بلند کرده است، اما این دست راست، از دیدگاه شما در مقابل قسمت سمت چپ بدنتان قرار دارد.

در واقع این همان چیزی است که ریاضیدانان تحت عنوان پدیده انعکاس از آن صحبت می‌کنند و با آنچه در علم فیزیک به عنوان انعکاس از آن صحبت می‌شود متفاوت است.

در حقیقت فردی که مقابل شما قرار می‌گیرد، تصویری از شما در دنیای حقیقی است که در موقعیتی متفاوت نسبت به شما قرار دارد؛ اما در دنیای فیزیک انعکاس مفهومی متفاوت است. وقتی مقابل آینه دست راست‌تان را بالا می‌برید در آینه چه می‌بینید؟

انعکاس تصویرتان در آینه دست راستش را بالا می‌برد یا دست چپش را؟

برای این‌که دچار سردرگمی نشوید بهتر است در حالی که این مطلب را می‌خوانید مقابل آینه بایستید. وقتی شما دست راست‌تان را بالا می‌برید، آنچه در آینه می‌بینید نیز نشان می‌دهد انعکاس تصویر شما در آینه به گونه‌ای است که دست بالا آورد شده در تصویر نیز درست در مقابل همان دست‌تان قرار می‌گیرد که بالا آورده‌اید.

آینه سطحی است که می‌تواند نوری که به سطح آن تابیده شده است را منعکس کند و به همین علت نه‌تنها کلمات، بلکه هر تصویری را با وارونگی جانبی به نمایش درمی‌آورد.

اگر تصور کنید فردی که در آینه می‌بینید یک فرد حقیقی است، در این صورت باید بگوییم وقتی شما دست راست‌تان را بالا می‌آورید او بر خلاف شما و به عکس دست چپش را بالا می‌آورد و در این صورت می‌توان گفت ویژگی منحصر به فرد آینه وارونگی جانبی است. در حقیقت انعکاس تصاویر از سطح آینه موجب می‌شود هر آنچه در مقابل آینه قرار می‌گیرد به صورت وارونه به نمایش در آید.

/ 0 نظر / 119 بازدید