پلاستیک تولید کنید

علم به زبان ساده
پلاستیک تولید کنید
مواد پلاستیکی از جمله موادی هستند که با اشکال و ویژگی‌های مختلفی در اطراف ما یافت می‌شوند. بیشتر مواد پلاستیکی در کارخانه‌ها تولید می‌شوند، اما نوع بخصوصی از مواد پلاستیکی وجود دارد که می‌توانید آن را با استفاده از موادی که در دسترس شماست، تهیه کنید.

برای تهیه این ماده پلاستیکی به یک قاشق چایخوری پودرلباسشویی، یک قاشق غذاخوری چسب مایع سفید، مقداری مواد رنگی خوراکی و همچنین مقداری آب نیاز دارید. در یک فنجان، یک قاشق چایخوری پودر لباسشویی را در 5 قاشق غذاخوری آب حل کنید. چند دقیقه این محلول را به هم بزنید تا پودر لباسشویی بخوبی در آب حل شود. در فنجان دیگر یک قاشق غذاخوری چسب را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید. می‌توانید به دلخواه خود، چند قطره از یک رنگ خوراکی را نیز به این ترکیب اضافه کنید. این ترکیب را نیز هم بزنید تا ساختار‌ آن یکنواخت شود. در مرحله بعد 2 قاشق چایخوری از محلول آب و پودر لباسشویی را به ترکیب آب و چسب اضافه کنید و آن را هم بزنید. متوجه خواهید شد که این ترکیب بتدریج به یک ماده مومی شکل و نرم تبدیل می‌شود که در حقیقت نوعی ماده پلاستیکی است.

موادی که تحت عنوان مواد پلاستیکی از آنها نام برده می‌شود، متشکل از مولکول‌های بزرگی با ساختاری زنجیره‌ای شکل هستند. این مولکول‌ها نیز از واحدهای کوچک تکرار شونده ساخته شده‌اند که مانند یک زنجیر، ساختاری کشیده و باریک دارند. مواد پلاستیکی در برگیرنده طیف وسیعی از مواد مختلف هستندکه بعضی از آنها نرم و بعضی دیگر ساختاری سخت و محکم دارند. در گذشته تنها موادی که قابل انعطاف و شکل نوپر بودند در گروه مواد پلاستیکی طبقه‌بندی می‌شدند، اما امروزه مواد پلیمری جدید که ساختاری مستحکم و سخت دارند نیز در گروه مواد پلاستیکی قرار می‌گیرند. چسب، مایع ترکیبی از آب و یک ماده پلیمری است. مولکول‌های پلیمری ساختار رشته‌ای شکل بسیار کوچک دارند که درهم پیچیده شدن این ساختارهای رشته‌ای شکل موجب می‌شود این ماده حالت چسبناک داشته باشد. وقتی چسب در مجاورت هوا قرار می‌گیرد، مولکول‌های آب موجود در آن تبخیر می‌شود و در نتیجه مولکول‌های پلیمری روی سطح می‌چسبند.

از سوی دیگر، پودرهای لباسشویی محتوی یون بورات هستند. این یون‌ها بین ساختارهای رشته‌ای شکل پلیمرهای موجود در چسب ارتباطاتی را ایجاد می‌کنند که نتیجه آن، ایجاد یک شبکه سه‌بعدی است و به همین دلیل از ترکیب آنها یک ماده پلیمری با استحکام بیشتر ایجاد می‌شود. این شبکه سه‌بعدی می‌تواند در یک بازه زمانی کوتاه ساختار اولیه خود را حفظ کند. اما با گذشت زمان، تغییر شکل می‌دهد، وقتی این ساختار را می‌کشید، ارتباط بین مولکول‌ها شکسته و در نتیجه این ماده مومی شکل به قطعات کوچک‌تری تقسیم می‌شود. این ماده پلاستیکی متشکل از مقدار زیادی مولکول آب است که در شبکه‌ای از مولکول‌های پلیمری به دام افتاده‌اند و به همین دلیل این ماده تا حدی نرم و مومی شکل است، اما پس از این که در مجاورت هوا قرار می‌گیرد، مولکول‌های آب بتدریج تبخیر و این ماده سفت و محکم می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید این ماده پلاستیکی ساختار خمیری شکل خود را حفظ کند، بهتر است آن را در یک کیسه پلاستیکی و به دور از هوا نگاه دارید.

/ 0 نظر / 401 بازدید