خطراتی که در آب ها ی آلوده کمین کرده اند

خطراتی که در آب‌های آلوده کمین کرده‌اند
آب‌ محیط بسیار مناسبی برای رشد و انتقال موجودات ذره‌بینی بیماری‌زاست. این قبیل موجودات میکروسکوپی که در محیط‌های گرم و مرطوب همراه با غذای کافی رشد و نمو می‌کنند، در استخرهایی که به رعایت بهداشت آنها کمتر توجه می‌شود، گسترش می‌یابند و باعث ایجاد عفونت‌هایی مانند عفونت‌های روده‌ای، عفونت‌های بخش فوقانی تنفس، چشم، گوش، گلو و بینی و بویژه عفونت‌های ویروسی و قارچی می‌شوند. برای آگاهی از دلایل و روش‌های پیشگیری از بیماری‌های پوستی بخصوص برای شناگران استخرها و آب‌های آزاد گفت‌وگویی با امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران داشتیم.

با توجه به این که در فصل گرم سال به سر می‌بریم و بسیاری از مردم در این فصل به استخر و دریا برای شنا کردن می‌روند. این سوال پیش می‌آید که آیا با شناکردن در این اماکن، احتمال بروز بیماری‌های پوستی وجود دارد؟

معمولا هر سال با فرارسیدن فصل گرما، به علت شناکردن در استخرها شاهد شیوع یک سری بیماری‌های پوستی بخصوص بیماری‌های قارچی، میکروبی و ویروسی هستیم. اغلب این افراد به خاطر قارچ‌های پوستی قسمت‌های مختلف بدن بخصوص کف پا نزد پزشک متخصص پوست مراجعه می‌کنند.

قارچ‌های پوستی کف پا معمولا به صورت التهاب، قرمزی، پوسته‌ریزی و گاهی ترشح و قارچ‌های پوستی تنه به صورت لکه‌های قهوه‌ای رنگ به ابعاد چند میلی‌متر دیده می‌شود. این قارچ‌ها قابل درمان هستند و درمان آنها برای تنه سه ماه و برای کف پا چند روز به طول می‌انجامد. همچنین ممکن است برخی از افراد بیماری پوستی نداشته باشند، اما نسبت به کلر آب حساس باشند و با علائمی مانند اگزمای پوستی، التهاب و خارش به پزشک مراجعه کنند.

معمولا این بیماری‌ها از چه طریقی منتقل می‌شوند؟

این بیماری‌ها از طریق تماس مستقیم بدن با آب یا وسایل آلوده ماننداستفاده از دمپایی و حوله محیط‌های عفونی کف استخر و حمام از فرد بیمار به فرد سالم منتقل می‌شود. مثلا اگر دمپایی یا کفش‌های راحتی مخصوص این اماکن بدرستی استریل و ضد عفونی نشوند، هر چند وقت یک بار می‌توانند منشا و مخزنی برای ابتلا به بیماری‌های قارچی افراد مستعد باشند. همچنین گاهی اوقات ممکن است این قارچ‌ها چندین روز درآب استخر باقی بماند که اگر آب استخر درست کلر زنی نشود ممکن است باعث پدید آمدن قارچ‌های پوستی در ناحیه سینه، تنه و پشت شود. عفونت زرد زخم (بیماری عفونی پوست که توسط میکروب استرپتوکوک ایجاد می‌شود)، بیماری زگیل پوستی و مولوسکوم (ضایعه پوستی غیرسرطانی و شایعی که منشأ آن، عفونت ویروسی لایه‌های سطحی پوست است) نیز از دیگر عامل‌های ویروسی هستند که در محیط‌های مرطوب ماندگاری بیشتری دارند و منبع آلودگی را برای افراد دیگر به وجود می‌آورند.

در این فصل دیده می‌شود که مردم در اوقات فراغت خود به مسافرت‌های بین‌شهری رفته و از چشمه‌ها ازجمله چشمه‌های آب گرم استفاده می‌کنند، آیا این چشمه‌ها هم می‌تواند منشا ایجاد این بیماری‌های پوستی باشد؟

هر چقدر آب روان‌تر باشد، احتمال بروز بیماری‌های پوستی کمتر خواهد بود، اما به دلیل این که معمولا این چشمه‌ها به صورت استخر در یک فضای بسته درآمده‌اند و در این فضا‌ها کلرزنی و مراقبت‌های بهداشتی انجام نمی‌شود و هر فردی با هر شرایط پوستی می‌تواند وارد این مکان‌ها شود، احتمال بروز چنین بیماری‌هایی در این مکان‌ها زیاد است.

گاهی اوقات دیده می‌شود برخی از خانم‌ها در استخرهای عمومی از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند. آیا استفاده از لوازم آرایشی، احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی و قارچی را افزایش نمی‌دهد؟

استفاده از لوازم آرایشی احتمال ابتلا به بیماری‌های پوستی مانند قارچ‌ها را افزایش نمی‌دهد، اما معمولا ریسک حساسیت‌ها و اگزماهای پوستی را بالا می‌برد و ممکن است کلر باعث بروز علائمی چون حساسیت، خارش و قرمزی پوست ‌شود.

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌های پوستی باید چه نکات بهداشتی در این اماکن رعایت شود؟

چنانچه فردی مبتلا به بیماری پوستی است، نباید به استخرهای عمومی مراجعه کند زیرا احتمال انتقال این بیماری به فرد دیگر نیز وجود دارد.

برخی‌از موجودات‌میکروسکوپی
در محیط‌های گرم و مرطوب همراه با غذای کافی رشد و نمو می‌کنند، در استخرهایی که به رعایت بهداشت آنها کمتر توجه می‌شود، گسترش یافته و باعث ایجاد بیماری می‌شوند

مسئولان استخرها نیز ملزم به این هستند که وسایل مشترکی را که برای استفاده در استخر گذاشته‌اند را به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های پوستی مراجعه‌کنندگان، به طور مرتب و تحت شرایط مناسب و در فواصل زمانی منظم، ضدعفونی، شست‌وشو و عاری از میکروب کنند.

همچنین باید در این اماکن و استخرهای عمومی پزشک یا کمک پزشکی وجود داشته باشد تا افراد مشکوک به بیماری‌های پوستی را شناسایی کنند و معاینه دقیقی از افراد مراجعه‌کننده داشته باشند تا به این صورت از بروز این بیماری‌ها جلوگیری به عمل آید و ریسک بیماری‌های پوستی در این مکان‌ها کمتر شود. همچنین افراد مراجعه‌کننده به این مکان‌ها نیز باید برای رعایت بهداشت فردی از حوله و وسایل شخصی خود استفاده کنند و قبل از رفتن به آب استخر حتما دوش بگیرند.

اغلب در استخرهای روباز موضوع برنزه شدن مطرح است و بسیاری از مراجعه‌کنندگان برای این که رنگ پوستشان تیره‌تر شود، در معرض مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرند، لطفا درخصوص عوارض احتمالی که ممکن است به این طریق فرد را مبتلا کند نیز توضیحاتی بفرمایید.

برنزه کردن پوست در کوتاه‌مدت ممکن است مشکلی ایجاد نکند و فرد از تغییر رنگ خود خشنود باشد، اما این تغییر رنگ و ایجاد کک ومک و ضایعات قهوه‌ای به علت استمرار و در معرض قرار گرفتن نور خورشید ماندگار می‌شوند و طی چند سال بعد خطر ابتلا به سرطان‌های پوست افزایش می‌یابد. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد برای پیشگیری از ابتلا به این نوع بیماری‌ها، زیر تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرند.

این ذهنیت در برخی از افراد وجود دارد که پریدن ناگهانی از آب سرد به آب گرم باعث سرزنده شدن پوست شده و مانع از پیری آن می‌شود، آیا این گفته درست است؟

این گفته هیچ گونه جنبه علمی ندارد، زیرا هر گونه تغییر ناگهانی دما برای پوست چندان مناسب نیست. بنابراین انجام چنین کاری به علت انبساط و انقباض عروق زیر پوست در درازمدت خوب نبوده و باعث وارد آمدن صدماتی به پوست خواهد شد.

/ 1 نظر / 42 بازدید
احسان باکفایت

همشهریان عزیز بشتابید ... دیگر لازم نیست برای پیدا کردن مطالبتان از قبیل : عکس , فیلم , کلیپ , بازی آنلاین , اخبار روزانه به چند سایت سر بزنید ! از امروز شما می توانید با ورود به آدرس khaf.in مطالب درخواستی را مشاهده نمایید ... به شما پیشنهاد می شود به ما سر بزنید خالی از لطف نیست ! با تشکر مدیریت ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ کامنت گذاری آنلاین در وبلاگ ها با بلاگــ لیچ : http://www.blogleech.com