چند نکته جالب درباره تلفن‌همراه

زنگ تفریح با تلفن‌همراه
 
دانستن درباره جدیدترین تلفن همراهی که به بازار عرضه شده‌ است و ویژگی‌های آنها، مقایسه فناوری‌‌ تلفن‌های‌ هوشمند با یکدیگر، شنیدن خبرهای جدید از تلاش شرکت‌های مطرح برای طراحی تلفن‌های جدید، دانستن پیرامون نرم‌افزارهای تلفن‌های همراه و خدماتی که به کاربرانشان ارائه می‌کنند، جستجو برای پیدا‌کردن مناسب‌ترین تلفن‌همراه برای خرید و موضوعاتی از این دست، همگی مطالبی است که مورد توجه افراد بسیاری است. شاید بسیاری برای جستجو و مطالعه این اخبار و پیدا‌کردن داغ‌ترین و تازه‌ترین آنها زمان زیادی را صرف ‌کنند.

شرکت‌های بزرگ تولیدکننده این فناوری‌های هوشمند نیز پرشتاب به فعالیت مشغولند تا شاید سهم بیشتری از این بازار پرهیاهو و جذاب را به دست آورند. اما ما در این نوشتار می‌خواهیم از این بازار پرشتاب کمی فاصله بگیریم و یک زنگ تفریح کوتاه را با تلفن‌همراه برایتان بسازیم.

اولین تلفن پخش‌کننده صوت

 

زیمنس

SL45 که سال 2001 ارائه شد، اولین تلفن‌همراهی بود که دارای حافظه قابل ارتقا بود و از پخش صوت با فرمت MP3 پشتیبانی می‌کرد.

این تلفن با حافظه 32 مگابایتی (دقت کنید 32 مگابایت!) و هدفون استریو وارد بازار شد. این تلفن می‌توانست با یک‌بار شارژ حدود پنج ساعت موسیقی پخش کند.

 

محکم‌ترین تلفن‌همراه جهان

 

این تلفن‌همراه توسط کتاب رکوردهای جهان، گینس به عنوان محکم‌ترین تلفن‌همراه جهان معرفی شد. این گوشی هنگامی این عنوان را به دست آورد که از ارتفاع 25 متری روی لایه‌ای بتونی سقوط کرد و هیچ آسیب جدی ندید. بعلاوه، می‌توان با خیال راحت این گوشی را دو متر در آب فرو برد.

پیامک‌های 160 حرفی

آیا می‌دانید چرا تعداد حروفی (کاراکتر) که می‌توانیم در یک پیامک ارسال کنیم 160 حرف است؟ سال 1985 زمانی بود که محقق ارتباطات فرایدهلم هیلبرند (Friedhelm Hillebrand) به دنبال طول استاندارد و معیار برای پیام‌های متنی بود.

او برای پیدا‌کردن تعداد حروف یک پیام متنی از فرمول یا روش‌های پیچیده استفاده نکرد، بلکه فقط پشت ماشین تحریرش نشست وشروع به نوشتن جملات تصادفی کرد. او با نوشتن جملات یا سوالات مختلف یک خطی یا دو خطی و شمردن تعداد حروف، خط فاصله‌ها، نقطه و نشانه‌های نگارشی، پی برد که تعداد همه این جملات بیش از 160 حرف نمی‌شود. از دیدگاه فنی، در پیاده‌سازی اولیه پیام متنی، یک پیام متنی نمی‌توانست بیش از 128 حرف داشته باشد؛ اما با فشرده‌ و بهینه‌سازی 32 حرف دیگر به آن اضافه شد. البته این 160 حرف برای پیامک‌های انگلیسی است.

پایتخت پیامک جهان

در بسیاری از موارد، پیامک‌ها کار را آسان کرده‌اند؛ ما برای انجام کارهای مختلف از تبریک سال نو تا پرداخت قبوض از این روش استفاده می‌کنیم و شاید هر‌یک از ما در سال صدها یا هزاران پیام ارسال کنیم. اما واقعا چه تعداد پیامک در سال ارسال می‌شود و کاربران تلفن‌همراه در کدام کشور بیشترین تعداد پیامک را ارسال می‌کنند؟

کشور فیلیپین با رکورد یک میلیارد و 400 میلیون پیامک در روز رتبه اول را در ارسال پیامک در جهان دارد. در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، فیلیپین لقب «پایتخت پیامک جهان» را به خود اختصاص داد. ابتدا در این کشور ارسال پیامک رایگان بود، اما امروزه به دلیل بار و هزینه زیادی که این سرویس به سیستم تحمیل می‌کند، ارسال هر پیامک حدود یک پزو (واحد پول فیلیپین، مقداری بیش از دوسنت) است.

گران‌قیمت‌ترین تلفن‌همراه جهان

 

آیفون 4 الماس رز، گران قیمت‌ترین تلفن‌همراه جهان است. قیمت آن حدود پنج میلیون پوند (حدود صد میلیارد ریال) است.

این تلفن با 500 تکه الماس که وزن آنها بیش از صد قیراط می‌شود، پوشیده شده است. پشت آن یک رز طلایی قرار دارد و لوگوی اپل با 53 تکه الماس ساخته شده است.

یک الماس یک تکه 4/7 قیراطی روی کلید اصلی (home button) وجود دارد. از این نوع الماس فقط دو نمونه در جهان موجود است.

اولین تصویری که با تلفن‌همراه ارسال شد

اولین عکس به اشتراک گذاشته شده در واقع عکسی بود که خوشحالی یک پدر را از تولد نوزادش خبر می‌داد. فیلیپ کان در یازدهم ژوئن 1997 عکس دختر خود سوفی را که تازه متولد شده بود، از طریق تلفن‌همراه به اشتراک گذاشت.

همچنین کان مخترع اولین تلفن‌همراه دوربین‌دار نیز هست. ایده این اختراع هنگامی ‌که کان منتظر تولد فرزندش بود به ذهنش رسید و از آنجا که خود او در زمینه رایانه کار می‌کرد (در آن زمان کان صاحب و مؤسس شرکت استارفیش بود) در همان زمان مشغول دستکاری سخت‌افزار تلفن‌همراه و دوربین و لپ‌تاپی که به همراه داشت شد و کدهای لازم را نیز نوشت و وقتی فرزندش متولد شد، اولین عکس را با تلفن‌همراه دوربین‌دار خود گرفت و به اشتراک گذاشت.

 

پرفروش‌ترین تلفن‌همراه جهان

بیش از 250 میلیون دستگاه گوشی تلفن‌همراه نوکیا 1100 از زمان عرضه این تلفن در سال 2003 تاکنون در سراسر دنیا به فروش رسیده است. قابل اطمینان بودن و هزینه پایین را می‌توان عامل موفقیت این گوشی تلفن‌همراه دانست.

 

سال 2009 شایعه‌ای مطرح شد مبنی بر این که گوشی 1100 نوکیا دارای یک نرم‌افزار فوق‌العاده است که می‌تواند جلوی عملیات‌ بانکی جعلی را بگیرد. این موضوع باعث افزایش خارق‌العاده قیمت گوشی‌های دست دوم 1100 شد.

شرکت نوکیا 147 ساله

شرکت نوکیا سال 1865 تاسیس شده است. تجارت اولیه این شرکت تولید کاغذ بود. سال‌ها بعد، شروع به ساخت محصولات لاستیکی، سیم تلگراف و انواع مختلف کابل برق کرد. در اواسط قرن قبل، این شرکت ارتش فنلاند را با تولید تجهیزات ارتباطی، ماسک‌های ضدگاز، پلاستیک و مواد شیمیایی پشتیبانی می‌کرد. در حقیقت، شرکت نوکیا بعد از یک تجربه 115 ساله و ساخت محصولات مختلف، سال 1980 اولین تلفن‌همراهش را به بازار عرضه کرد.

/ 0 نظر / 71 بازدید